Víte, že.. 1) Zásilky expedujeme do 24h. 2) Antigenní testy nově proplácí zdravotní pojišťovna. 3) Kromě výtěrových testů máme i neinvazivní testy ze slin, vhodné například pro děti.

ROLE RYCHLOTESTŮ V SOUČASNÉ PANDEMII

Ukázalo se, že virus je perzistentní a může se exponenciálně rychle šířit. Aby bylo možné udržet pandemii pod kontrolou, jsou naléhavě nutné doplňkové strategie. Testování pomocí rychlotestů využívajících kombinace obou metod (antigenních a protilátkových) poskytuje nejefektivnější způsob jak zastavit nekontrolované šíření viru.

Takzvaný antigenní test je primárně určen k plošnému testování a první detekci přítomnosti viru. To je podle WHO  (Světové zdravotnické organizace) podmínkou pro zvládnutí pandemie, jelikož zajistí orientaci v počtu nakažených, podle toho se následně mohou delegovat opatření.

Kvalitní rychlotesty nám ukáží, kde se virus skrývá, to je klíčem k rychlému trasování, izolování kontaktů a zamezení dalšímu přenosu,“ říká ředitel WHO Tedros Ghebreyesus.

Antigenní test zjistí přítomnost viru v těle a je vhodný pro detekci od cca 3 dne po nakažení do cca 10 dní, protilátkový test z kapky krve zjistí aktuní infekci v její druhé fázi (cca 10 dní od nakažení) a od 14 dní následně detekuje dlouhodobé IgG protilátky, které trvají zhruba 2-3 měsíce. Nevýhodou antigenního testu je, že nezachytí osoby, kteří mají infekci od cca 7 dne dál. Osoba může být nakažená dlouhodbě a být bacilonosič, aniž by to věděla. Proto se nasazuje i protilátkový test, který pokryje toto druhé období.

Protilátkové testy díky své vysoké přesnosti (97,5%) efektivně doplňují antigenní testy, což umožnuje rychlou a plošnou identifikaci pozitivních/negativních nosičů, test zároveň funguje jako prevence. Jejich další využití slouží pro identifikaci osob s prodělanou infekcí a pro úpravu distančních opatření.

Kombinovaná metoda vysoce kvalitních rychlotestů je jedinečný způsob jak identifikovat možného přenašeče viru po celé období nemoci. 

Provedení těchto dvou metod najednou nerozšiřuje logistické a pořizovací náklady.

Zabere jen minimum času navíc, ale poskytne mnohem  přesnější a komplexnější informace.

Tímto způsobem lze plošně protestovat celou populaci či nejvíce zatěžované klustery/ohniska, díky kterým se epidemie šíří především. Ty je možné následně izolovat. Při pravidelném testování se bude jejich počet postupně snižovat.

Antigenní testy mají o něco nižší citlivost než testy PCR, což se ukazuje paradoxně jako možná výhoda, protože PCR testy zachytávají i osoby, kteří jsou virem natolik málo zasaženi, že nejsou infekční.

Díky jejich rychlosti a pomocí pravidelného testování lze udržet v chodu:

  • školy, školky, družiny
  • pracoviště
  • výrobní podniky
  • nemocnice, léčebny, domovy pro seniory
  • kulturní, školicí a sportovní akce atd.

Tím, že je výsledek znám rychle, personál/školáci ví, zda může do práce/školy či ne. Takto je možné udržovat v chodu ekonomiku, výrazně nepotlačovat sociální kontakty a přitom je mít maximálně bezpečné.

Testování je potřeba provádět pravidelně například každých 7 dní, dokud se výskyt viru neminimalizuje. 

Rychlotesty jsou v praxi jediný možný nástroj, jak se vrátit k běžnému fungování.