Víte, že.. 1) Zásilky expedujeme do 24h. 2) Antigenní testy nově proplácí zdravotní pojišťovna. 3) Kromě výtěrových testů máme i neinvazivní testy ze slin, vhodné například pro děti.

4 VĚCI, KTERÉ MUSÍTE VĚDĚT O TESTECH A TESTOVÁNÍ VE FIRMÁCH

1) TESTOVÁNÍ VE FIRMÁCH 

Od pondělí 1. března se ve firmách zavádí plošné testování na Covid-19 bez zdravotníků (tzv. samotestování). Stát na něj přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 Kč na test, proplatí 4 testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ).
Od 3. března začne být testování zaměstnanců pro firmy s více než 250 zaměstnanci povinné.
Od 5. března se povinnost bude týkat i podniků s 50 až 249 zaměstnanci.
Od 26. března se povinnost bude týkat i podniků s 10 až 49 zaměstnanci.
Od 6. dubna se povinnost bude týkat i podniků s 1 až 9 zaměstnanci.

Před vstupem na pracoviště bude proveden antigenní test a vstup povolen pouze pracovníkům s negativním výsledkem.

K testování lze využít celou škálu antigenních testů dostupných na trhu a doporučených MZ.

Doporučené testování je jednou za 3-5 dní. Ovšem při vstupu na pracoviště je možné požadovat testování každý den při příchodu do zaměstnaní.

Pokud se jedná o velmi malé firmy, zde se doporučuje pracovníky v co největší míře ponechat na home office, dále oddělit vnitřní pracoviště, aby v dané pracovní místnosti byla vždy jedna osoba a zamezit styku ve společných prostorách. Nicméně pokud je pracovní prostor společný, i tak je testování nutné.

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví ČR
(https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/testovani-ve-firmach-bude-povinne-ministerstva-prumyslu-a-obchodu-a-zdravotnictvi-pripravila-pruvodce-deset-kroku-pro-samotestovani/)

 

2) JAKÉ TESTY JSOU NA TRHU

Testy na prokázání SARS-COV-2 (COVID-19) vycházejí ze tří základních prokazovacích metod:

a) Průkaz virové RNA

Za vhodný vzorek se považuje výtěr z hltanu, nosohltanu, případně z dolních cest dýchacích.

K tomuto účelu slouží PCR testy, které provádí pouze zdravotnická zařízení nebo odborná pracoviště k tomu určená. Základní cena by se měla od ledna 2021 pohybovat na úrovni 1309 Kč a více. Ceny se zamozřejmě u soukromých poskytovatelů liší.

b) Antigenní testy

Jsou přímým průkazem přítomnosti viru. Netestuje se RNA, ale antigen – bílkovina, která se při testování objeví na vzorku z dýchací soustavy (výtěrem z nosohltanu či ze vzorku slin).

Tento test je vhodný ke zjištění právě probíhající infekce. Vyhodnocení je možné provést bez laboratoratoře. Je tedy vhodný pro samo-testování, testování na pracovištích, ve školách a dalších zařízení bez přítomnosti zdravotnického nebo proškoleného personálu. Vyhodnocení je možné získat v řádu 15 – 30 minut podle typu testu.

Spolehlivost antigenního testu ovlivňuje koncentrace viru nebo doba od nástupu nemoci.

POZOR: Některé nakažené nemusí tento typ testování odhalit.

Ceny na trhu se velmi liší, a to v rozmezí od 100 Kč za testovací set až po 450 Kč za testovací set.

Doporučené jsou značky schválené Ministerstvem zdravotnictví. Aktuální, vládou schválený seznam značek testů naleznete na: https://www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku/

Jaké značky ze seznamu MZČR doporučujeme?
SAFECARE Biotech (Hangzhou) Co.,Ltd.,
Hangzhou CLONGENE Biotech Co., Ltd.
Hangzhou REALY TECH Co, Ltd
NEWGENE Bioengineering Co.

Dodávají do ČR několik typů antigenních testů:
1) Nejznámější - výtěrové testy z nosohltanu
2) Alternativou se staly výtěrové testy, kde se stěr provádí pouze z přední části nosu a není proto tak invazivní jako klasické testy z nosohltanu.
3) Nejkomfortnější testy ze vzorku slin či sputa (hlenu).
4) Další testy – například ze vzorku stolice atd..

A jaké jsou nejlepší? Ať tak či tak, přesnost testů je 95,8 - 99,14%, což je v každém případě skvělý výsledek. Takže za tým EasyCovid.cz říkáme "Záleží pouze na Vás a Vašich preferencích."

c) Průkaz protilátek – testování ze vzorku krve

Jedná se o serologický test, který zjišťuje vyvinuté protilátky během 5-10 dnů od počátků příznaků infekce. Tyto testy nejsou vhodné k akutnímu testování nemocných vzhledem ke zpoždění ve tvorbě protilátek.

Na trhu jsou dostupné také auto-testy vhodné k testování bez zdravotnického nebo odborného personálu. Odběr probíhá na základě testování z kapky krve.

Na český trh je dodávají stejné čínské společnosti jako antigenní testy. Ceny se pohybují v rozmezí Kč 200 – Kč 300.

 

3) OD KOHO SE MOHOU TESTY NAKUPOVAT?

Testy pro osobní či firemní testování je samozřejmě možné nakoupit kdekoli.
Na trhu je velké množství nabídek. Ovšem není rozumné řídit se pouze nabízenou cenou.

Velmi zásadní je dbát na správnou certifikaci v rámci EU (značka CE), technická data o testech a doporučení MZ (https://www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku/).

Vzhledem k tomu, že je velmi těžké zorientovat se ve všech parametrech a dokumentaci jednotlivých nabízených testů, doporučujeme využít naší nabídky „certifikovaných“ antigenních testů, a to jak v EU, tak také v České republice. Veškeré certifikace a prohlášení o shodě jsou vždy součásti popisu produktu a rádi zašleme zájemcům i separátně k posouzení.

 

4) KDO TESTUJE VE FIRMÁCH?

Vzhledem k dostupnosti auto-testů, může každý zaměstnanec provést testování sám a předložit výsledek určenému pracovníkovi zaměstnavatele.

Zaměstnavatel dále může určit proškolený personál.

Další možností je objednání mobilní testovací odborné služby, která testování před vstupem na pracoviště provede – doporučujeme především u větších společností (pokud takovouto službu chcete využít, neváhejte nás kontaktovat a my Vám rádi doporučíme jednoho z našich partnerů, který toto testování zvládne odbavit).